Kiedyś ‘obstawienie’ znaczyło coś innego

 

Pamiętam, że kiedyś słowo ‘obstawić’ oznaczało zostawić komuś np. wodę po treningu. Teraz młodzież też obstawia i też w kontekście sportowym. Jednak to nie to samo…

Każdego kręci sport

Jeśli pasjonujesz się jakimś sportem prędzej, czy później zaczynasz patrzeć na ludzi, którzy są w nim po prostu najlepsi. Powoli zaczynasz się z nimi w jakichś sposób utożsamiać, wierzysz w nich, dzielisz ich emocje i nadzieje. Wiara ta może przerodzić się w chęć postawienia na kogoś.

„Idę o zakład, że…

…X na pewno wygrają ten mecz” – często słyszane sformułowanie. Będąc dzieckiem wypowiadało się słowo ‘zakład’ nie mając w planach nawet postawienia w owym zakładzie faktycznego kapitału, jednak teraz można zaobserwować zjawisko coraz częstszego obstawienia, typowania przez osoby młode meczy za nieraz naprawdę pokaźne pieniądze.

To tylko zabawa

Tak pewnie każdy młodociany pasjonat zakładów bukmacherskich tłumaczy sobie wydawanie coraz większych kwot na typowanie, jednocześnie pogłębia się w tym błędnym kole wygrywania i przegrywania. Nałóg zaczyna się wtedy, kiedy osoba taka nie jest w stanie zaakceptować, czy też pogodzić się z wynikami, nie jest w stanie przestać obstawiać, musi się ‘odegrać’. Odgrywanie się jest najgorsze, ponieważ ciągnie człowieka nieraz na samo dno – czysty hazard.

Brudny hazard

Każdy rodzic chciałby uchronić swoje dziecko od hazardu, szczególnie tego ‘brudnego’ – nieuczciwego. Bo przecież bukmacherzy nie koniecznie muszą być uczciwi. W Internecie można znaleźć informacje o nieuczciwych firmach bukmacherskich.

Zakład… pracy

Jest możliwość, że dzieci, które zetkną się z bukmacherstwem uznają to za źródło finansowe i przestaną się uczyć, będą wolały obstawiać, oglądać mecze, siedzieć na stronach odnośnie typowania wyników. To z kolei może bardzo negatywnie odbić się na nauce, zdrowiu psychicznym. W szczególności…

…odbije się to na portfelu

Były przypadki, gdzie dzieci kradły pieniądze rodzicom, byleby tylko wydać je w zakładzie bukmacherskim. Na takie przypadki trzeba uważać najbardziej, są to bowiem pierwsze przejawy uzależnienia od hazardu.

Zakład

…że powinieneś zwrócić na to uwagę, rodzicu?