Na wiarę czy o zakład

 

Czy każdy człowiek musi się zderzyć z wyborem: przyjąć coś na wiarę, czy założyć się, stworzyć sobie swoisty rodzaj zabezpieczenia. Wielu ludzi, którzy uważają się za rozsądnych woli zabezpieczyć się, założyć. Jak z tymi zakładami jest w rzeczywistości? Zakładyzakłady

Zakłady bukmacherskie

Wszystko zależy od tego, czy rzecz, o którą mielibyśmy się zakładać, albo przyjąć na wiarę wymaga od nas jakiegokolwiek kapitału i czy ‘gra jest warta świeczki’. Nie bez powodu w nagłówku są ‘zakłady bukmacherskie’. Kojarzyć to trzeba z jednej prostej przyczyny – czynnik prawdopodobieństwa. Im większy, tym bezpieczniej dla nas (jak dla typerów), im więcej postawimy w zakładzie (czy im większy kurs ustalimy) – tym więcej otrzymamy. I tak samo jest w życiu.

Osobiście zawsze wolałem się zakładać. Jak typer. Dawało mi to poczucie, zabezpieczenia. Mało kto jest w stanie teraz ryzykować, dlatego powstaje…

Paradoks

Teoretycznie odniosłem się do zakładów bukmacherskich rozważając podane zagadnienie. Paradoks jednak polega na czynniku ryzyka, który na pewno istnieje przy hazardowym obstawianiu, a nie musi istnieć w życiu. W życiu nieraz będą wybory, gdzie nic nie będziemy ryzykować. W dalszym ciągu ja będę czuł się jak typer, jakbym obstawiał i typował całe życie. Dlaczego?

Wynik

Każdy typer musi siedzieć w danym sporcie. Interesuje go głównie wynik. W życiu jest tak samo. Praktycznie typujemy tak, aby rezultat był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Na co nie zawsze mamy wpływ. Właśnie tak samo jak typerzy.

Obstawianie kompletnie nie zależy od typera, nie wpłynie on bowiem na rezultat danych rozgrywek. Jest to oczywiste, a mimo to zakłady bukmacherskie dalej zajmują mocną pozycję w grach hazardowych. Życie uczy nas tego samego, co nauczy się każdy typer. Nieraz po prostu nie było możliwe przewidzenie wyniku. Nieraz po prostu założymy się – i przegramy. Jednak każdy typer powinien wiedzieć, że nie wolno się załamywać i popadać… w uzależnienie. Tak samo każdy człowiek: musi liczyć się czynnikami nie zależnymi od niego.