Progresja – sprawdzony system ?

Szybki rzut oka na fora internetowe poświęcone tematyce bukmacherskie (czy ogólnie kasynowej) by spostrzec, że przynajmniej 80 % grających miało do czynienia z systemem bukmacherskim zwanym progresją. Polega to na odpowiednim, wzrostowym (progresywnym) zwiększaniu stawki wraz z kolejnymi, przegranymi zakładami, tak by przy pierwszej wygranej wygenerować zysk.

Dość fajne założenie, ponieważ jako gracz mamy pewność, że pierwszy trafiony kupon zapewni nam zysk w całym systemie bukmacherskim, a pozornie myślimy sobie, że przecież trafienie choć jednego typu wcale nie musi być takie ciężkie, prawda ?

W teorii jest to jak najbardziej racja, a w praktyce wychodzi bardzo różnie. Progresja jest systemem bardzo skutecznym, ponieważ gdyby dysponować nieograniczonymi środkami finansowymi to na pewno zagwarantowałaby zysk i byłaby kurą znoszącą złote jajka. W praktyce jednak ludzie nie dysponują nieograniczonymi środkami, przez co zanim progresja przyniesie zysk, graczowi może zabraknąć środków na realizację postawionych przez system celów.

progresja-remisowa1

Najczęściej wygląda to tak, że ludzie aby uniknąć bardzo wysokich stawek grają wysokie kursy, bo im wyższy kurs, tym mniejsza progresja, zatem nie trzeba dysponować gigantycznym budżetem. Wysoki kurs to jednak spore ryzyko nietrafienia zakładu, przez co oczekiwania na wygranie przeciąga się w nieskończoność, aż graczowi brakuje środków do dalszej gry.

Innym przykładem jest odwrotność przedstawionej sytuacji, czyli moment w którym gracz decyduje się grać bardzo niskie kursy, tak by trafić wygraną jak najszybciej, ale narażony jest na znaczne podnoszenie stawki tak by postępować zgodnie z regułami progresji, czyli odnotować zysk przy pierwszej wygranej.

Zdarzają się jednak tak zwane czarne serii, czyli serie, w których gracz przegrywa x zakładów z rzędu, a przy niskich kursach podnoszenie stawki jest bardzo zauważalne i może szybko doprowadzić do bankructwa. By grać progresję na niskich kursach trzeba by dysponować gigantycznym, bardzo dużym budżetem i zaczynać grę od szalenie niskich stawek. To spowoduje, że dla niewielkiego zysku będziemy ryzykowali dość spore sumy pieniędzy, a zatem podda w wątpliwość słuszność gry takiego systemu bukmacherskiego.