Historia rywalizacji
Historia zakładów to nic innego, jak historia rywalizacji. Zarobek przy ich okazji początkowo nie był traktowany priorytetowo. Chodziło po prostu o to, by sprawdzić siebie lub swoje szczęście, by wziąć aktywniejszy udział w jakimś wydarzeniu. Początkowo było to zwykłe obstawianie pomiędzy widzami, gdy jedynie chodziło o wskazanie zwycięzcy. Później, złożoność zakładów i hazardu rosła.
Widz, który poprawnie odgadł zwycięzcę lub wynik końcowy, otrzymał uzgodnioną kwotę pieniędzy ustaloną z drugim widzem. Można rzec, że w tym miejscu zaczyna się historia zakładów sportowych i bukmacherów, jako pośredników transakcji.
Profesjonalne usługi bukmacherskie
Z biegiem czasu stało się jasne, że aby obstawić i przy tej okazji coś wygrać, trzeba znaleźć kogoś o odpowiedniej zasobności portfela. Tak więc podjęto krok w kierunku znalezienia profesjonalnego pośrednika, któremu obie strony mogą zaufać i który zabezpieczy ewentualną wygraną. Nie trzeba było długo szukać. Bukmacher stawał się swego rodzaju żyrantem wygranej. Taki pośrednik zaczął przyjmować zakłady w dowolnej kwocie od każdego, kto chciał wziąć udział w licytacji i oczywiście nie robił tego za darmo.
Profesjonalne traktowanie zakładów gotówkowych, jako sposobu na zarobek, wzięło swój początek od wyścigów konnych. Pierwotnie chodziło o porównanie wyników koni i wykazanie ich zalet potencjalnym nabywcom. Aby zrobić zareklamować wydarzenie i zyskać zainteresowanie, ich właściciele jak i wynajęci przez nich ludzie zaczęli zakładać się między sobą, który z koni skończy pierwszy. Początkowo działo się to spontanicznie, ale w XIX wieku nabrało to już pewnej systematyki. Pojawili się bukmacherzy, którzy kontrolowali proces przyjmowania zakładów i wypłat nagród, i utrzymywali niewielki zysk z tego procesu.
Automatyczne rozliczanie zakładów Totalizator
Następnym etapem było stworzenie urządzenia, które automatycznie obliczyłoby wygrane kursy na określone wydarzenie. Był nim totalizator. W celu zwiększenia możliwej wygranej, oraz atrakcyjności zakładu, bukmacherzy zaczęli też w różny sposób „komplikować” zakłady. Na przykład należało przewidzieć już nie tylko jeden wynik danego wydarzenia, ale również wyniki kilku innych wyścigów również. Było trudniej, ale i kurs na wygraną znacząco rósł.
Aby proces ustalania kursów był dla graczy łatwiejszy do zrozumienia, bukmacherzy zaczęli wyliczać kursy, biorąc pod uwagę różne, zewnętrzne czynniki, w tym możliwość oszustwa właścicieli koni. Następnym, milowym krokiem było wprowadzenie „handicapu”, czyli wyrównania szans tych koni, które były słabsze fizycznie. W związku z tym same zakłady stały się dla uczestników jeszcze bardziej atrakcyjne, ale dla bukmachera trudniejsze do organizacji w pojedynkę. Dlatego zaczęły powstawać duże organizacje bukmacherskie, które były w stanie przyjmować, przetwarzać i spłacać wygrane z imprez sportowych po ustalonych stawkach w ustalonym czasie. Anglia stała się twórcą tego przemysłu.
Zakłady bukmacherskie w drugiej połowie XX wieku
Druga połowa XX wieku to błyskawiczny rozwój firm bukmacherskich i samych zakładów. Wzięło się to z możliwości przyjmowania zakładów nie tylko na wyścigi koni i psów, ale i na inne rodzaje sporty. Bukmacherzy zaczęli zarabiać jeszcze więcej, a klienci otrzymali wybór jakiego nie mieli. Po pewnym czasie, oprócz zakładów sportowych, bukmacherzy zaczęli przyjmować zakłady na wydarzenia z życia politycznego czy kulturalnego(nagrody muzyczne, filmowe i wybory)
Zakłady bukmacherskie w dobie internetu
Wraz z rozwojem Internetu, przemysł bukmacherski zaczął być dostępny nie tylko w naziemnych punktach, czy na terenie rozgrywanego meczu, ale już właściwie w każdym domu.
Rosnąca popularność Internetu jest ważnym etapem rozwoju biznesu bukmacherskiego. Wcześniej, aby obstawić zakład, należało osobiście odwiedzić biuro bukmachera. Teraz wystarczy włączyć telefon.
Internetowe witryny bukmacherskie zaczęły działać w latach 90. XX wieku. Ale i w tym obszarze potrzebny był ciągły rozwój, ponieważ klienci stawali się coraz bardziej wymagający. Dano więc możliwość gry na żywo przez Internet. Wprowadzenie zakładów na żywo, to kolejny milowy krok przemysłu bukmacherskiego. Rozwój bukmacherów w Internecie spowodował, że wiele firm oferujących zakłady wzajemne, pracuje w Internecie nawet bez posiadania punktów sprzedaży naziemnej.
Usługi okołobukmacherskie
Rozwinęła się również cała strefa usług okołobukmacherskich. Dzisiaj gracze otrzymują gotowe strategie bukmacherskie, obserwują postęp meczów za pomocą symulacji live i transmisji online. Mogą analizować statystyki z różnych źródeł internetowych. Wszystko po to, by postawić prawidłowy zakład i zwiększyć szansę na wygraną.
W naszym kraju, po wprowadzeniu ustawy hazardowej, w 2017 r. z polskiego rynku musieli wycofać się bukmacherzy nieposiadający polskiej licencji. Tych firm, które działają legalnie, jest obecnie osiem.