Jurysdykcja bukmacherska
Aby hazard był uznany za legalny i bezpieczny, musi funkcjonować zgodnie z przepisami obowiązującymi w państwie, w którym jest organizowany. Z tego powodu, państwa wydają licencje hazardowe, na mocy których podmioty je posiadające, mogą zgodnie z prawem przeprowadzać gry i loterie. Oczywiście dotyczy to także zakładów bukmacherskich – naziemnych i online. Na całym świecie istnieją organy zajmujące się przestrzeganiem przepisów hazardowych, które mają również za zadanie rozstrzygać spory dot. legalności gier oraz rozstrzygnięć finansowych.
Jurysdykcją nazywamy kraj, który wydał licencję na organizację zakładów wzajemnych, z z uwzględnieniem swoich przepisów prawnych. Informacja, o działaniu bukmachera pod konkretną jurysdykcją, powinna znaleźć się na stronie internetowej. Obecnie w Polsce sytuacja jest o tyle jasna, że licencję przyznaje Ministerstwo Finansów.To ono reguluje zakłady online (i nie tylko) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Odkąd bukmacherzy działający na zagranicznych licencjach zostali zablokowani w Polsce przez ustawę hazardową, rynek zaczął tak naprawdę budować się na nowo. Firmy bukmacherskie osadzone już wcześniej w Polsce przygotowały się na ten moment i wystartowały legalnie w 2017 r. Reszta jest w tym momencie traktowana jako nielegalni bukmacherzy i dopiero przygotowuje się do wejścia na polski rynek, albo zupełnie go odpuściła. Pomimo tego, wielu użytkowników szuka sposobów, by korzystać z ich usług narażając się na konsekwencje prawne.
Licencje bukmacherskie w Polsce
Jakie warunki musieli spełnić ci, którzy chcieli dalej funkcjonować na rynku bukmacherskim w Polsce? Jest ich naprawdę wiele, czym Ministerstwo zabezpiecza nas przed pojawieniem się firm-krzaków, które mogą zniknąć z naszymi pieniędzmi. Szczegółowe wymagania MF w tym zakresie znajdują się tutaj https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_1096-zezwolenie-na-urzadzanie-zakladow-wzajemnych
Minister Finansów ma 6 miesięcy, od momentu złożenia wniosku, na sprawdzenie spełnienia wymagań formalnych złożonej dokumentacji. W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku, Ministerstwo podejmuje decyzję o udzieleniu zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Jest ono udzielanena 6 lat.
Gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, Minister Rozwoju i Finansów daje 7 dni zainteresowanemu podmiotowi na usunięcie braków dokumentacji.
Gdy wniosek spełnia wymagania formalne, weryfikuje się go pod kątem merytorycznym na podstawie treści złożonej dokumentacji. Gdy na tym etapie występują wątpliwości bądź konieczność wyjaśnienia zapisów, Ministerstwo wzywa do dokonania korekty i złożenia wyjaśnień.