Jak powstają kursy bukmacherskie?
Tworzenie kursów bukmacherskich to skomplikowany proces, którym zajmują się analitycy sportowi (oddsmakerzy), którzy muszą odznaczać się specjalistyczną wiedzą na temat danej dyscypliny sportowej, a także znajomością zasad rachunku prawdopodobieństwa, którą muszą podeprzeć analitycznym myśleniem oraz statystykami. Ich zadaniem jest bowiem przygotowanie takie oferty, by zadowolony z niej był zarówno klient, jak i pracodowaca analityka, czyli bukmachera.
Krótko mówiąc, zadaniem oddsmakera jest ustalenie prawdopodobieństwa wystąpienia danego rezultatu, w konkretnym wydarzeniu. Inaczej mówiąc określenie współczynnika procentowego na zakład. To po prostu procentowa ocena osiągnięcia danego rezultatu.
Wszystkim tym zajmuje się człowiek, ponieważ przy szacowaniu szans, musi wziąć pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, zaczynając od tych najprostszych jak obecna forma zawodnika, poprzez historię spotkań z danym przeciwnikiem, zmianę trenera, kontuzję czy nawet pogodę.
Im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia takiego rezultatu. Patrząc na proponowane kursy możemy również sami obliczyć, na ile procent bukmacher ocenia możliwość osiągnięcia danego rezultatu, wykonując proste działanie: (1/kurs)x100=prawdopodobieństwo w %. Np. kurs na zwycięstwo zespołu wynosi 1.4:
1/1.4= 0,71×100 =71%. Gdy jednak wyliczymy prawdopodobieństwo z kursów na remis i porażkę w tym samym meczu, okaże się że wynik procentowy wynosi ponad 100%. Dlaczego? Ponieważ wszystko to, co ponad 100% jest marżą bukmachera. Mieści się ona zwykle w przedziale 5-15%. Im mniejsza marża, tym większe kursy i większe wygrane dla klienta. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze bukmachera.